11 lutego 2025

625. Etapy pielęgnacji - Oczyszczanie


Hej :)

Wracam do Was z kolejnym etapem pielęgnacji czyli oczyszczanie, które jest zaraz po demakijażu. Chociaż istnieje też coś takiego jak podwójne oczyszczanie, które składa się w sumie z demakijażu i oczyszczania właśnie. 


Oczyszczanie to jeden z najważniejszych kroków w pielęgnacji skóry. Gdy pominiemy demakijaż i oczyszczanie to nakładanie następnych kosmetyków nie ma najmniejszego sensu. Codziennie nasza cera jest narażona na działanie różnych zanieczyszczeń w tym kurz, pot czy resztki makijażu. Jeśli nie usuniemy tych zanieczyszczeń to możemy spodziewać się zatkanych porów co powoduje problemy takie jak zaskórniki, podrażnienia czy trądzik. Ten drugi element pielęgnacji pomaga nam właśnie w usunięciu niepożądanych substancji, dzięki czemu skóra jest skutecznie oczyszczona, składniki aktywne zawarte w produktach pielęgnacyjnych lepiej się wchłaniają, a dodatkowo sprzyja to regeneracji skóry.

Rodzaje kosmetyków do oczyszczania

Na rynku mamy całą masę kosmetyków do oczyszczania. Przy wyborze kierujemy się typem skóry, ale wyborem również może być konsystencja. 

Żel do mycia twarzy - Ma lekką, żelową konsystencję. Sprawdzi się do cery mieszanej, tłustej i problematycznej.


Pianka do mycia twarzy - Lekka formuła, która zamienia się w delikatną piankę - jest łagodniejsza od żeli. Sprawdzi się do cery suchej, wrażliwej czy normalnej.


Emulsja myjąca - Kremowa, mleczna konsystencja - najbardziej delikatna forma. Sprawdzi się do cery suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. 


Składniki aktywne stosowane w kosmetykach do oczyszczania

W kosmetykach do oczyszczania skóry można znaleźć różne składniki aktywne, które nie tylko oczyszczają, ale i pielęgnują skórę. 
Wróżniamy:

- składniki nawilżające i łagodzące - kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol (prowitamina B5), aloes, alantoina 
- składniki regulujące sebum i przeciwtrądzikowe - kwas salicylowy (BHA), niacynamid (witamina B3), węgiel aktywny, glinki
- składniki antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe - witamina C, witamina E, ekstrakty roślinne (wąkrota azjatycka, zielona herbata, rumianek)
- składniki złuszczające - kwasy owocowe (AHA), kwas salicylowy (BHA), glukonolakton, kwas laktobionowy (PHA), enzymy (papaina, bromelaina)


Jak wykonać oczyszczanie twarzy?

1. Podwójne oczyszczanie: najpierw wykonaj demakijaż nawet jeśli nie posiadasz makijażu, ale  pozbędziesz się kremu z SPF, który podczas zwykłego oczyszczania może zostać na skórze. Użyj drugiego produktu na bazie wody (żel, pianka, emulsja) na lekko mokrą twarz i masuj skórę okrężnymi ruchami.
2. Dokładnie zmyj produkt z twarzy za pomocą letniej wody.
3. Zaaplikuj tonik i zakończ pielęgnację kremem nawilżającym.

Takie oczyszczanie stosujemy wieczorem. Rano wykonujesz te same czynności bez wykonania demakijażu. Twarz myjemy dwa razy dziennie - rano, aby usunąć nocne zanieczyszczenia i wieczorem, aby pozbyć się zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia.

Jeśli wybierzemy produkty do naszego typu cery i regularnie będziemy wykonywać podwójne oczyszczanie to możemy poprawić kondycję skóry i zapobiec wielu problemom. Dzięki prawidłowemu oczyszczaniu Twoja skóra będzie czysta, a składniki aktywne zawarte w dalszej pielęgnacji będą dawać lepsze rezultaty. Bez dokładnego, sumiennego i prawidłowego oczyszczania skóry nie ma sensu nakładać następnych produktów pielęgnacyjnych. Klucz do sukcesu to obserwować skórę i jej reakcję i dostosować odpowiednie produkty do jej potrzeb.


Stosujesz dwuetapowe oczyszczanie twarzy? Twój ulubiony kosmetyk do oczyszczania? 

Pozdrawiam :)

2 komentarze:

  1. Przydatny post, lubię emulsje myjące, bo są delikatne i nie wysuszają zbytnio skóry. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bardzo lubię pianki do mycia twarzy jako drugi etap :)

    OdpowiedzUsuń